Polskie Towarzystwo Agronomiczne
Oddział Poznański
ul. Dojazd 11
60-632 Poznań


Przewodniczący Oddziału Poznańskiego od 1983 r.

Doc. dr Andrzej Horodyski (kadencje 1983-1988 i 1988-1993)
Żołnierz Armii Krajowej, absolwent Wydziału Rolniczo-Leśnego Uniwersytetu Adama Mickiewicza Poznaniu. Pracował początkowo w Poznańskim Oddziale Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, a następnie w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Poznaniu Był wybitnym specjalistą w zakresie uprawy roślin oleistych, głównie rzepaku, lnu oleistego i słonecznika. Jego prace naukowe koncentrowały się na opracowaniu założeń teoretycznych prawidłowej uprawy i nawożenia roślin oleistych, przede wszystkim rzepaku ozimego. Wyniki tych badań, po sprawdzeniu w doświadczeniach terenowych i na plantacjach wdrożeniowych, były i są wykorzystywane w praktyce rolniczej. W latach 70. i 80-tych ubiegłego wieku kierował ogólnopolskim zespołem wdrażającym do produkcji nowe typy odmian rzepaku ozimego o uszlachetnionym składzie chemicznym. Za zasługi badawcze i organizacyjne otrzymał Zespołową Nagrodę m. Poznania i woj. poznańskiego, Nagrody Państwowe I. i II. stopnia oraz został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 5 marca 2009 r. w Poznaniu w wieku 86 lat.
Prof. dr hab. Janusz Jankowiak (kadencje 1993-1998 i 1998-2003)
Jest profesorem nauk rolniczych z dziedziny kształtowania środowiska, doktorem nauk technicznych. Absolwent Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu, Wydziału Rolniczego, specjalizacji melioracji rolnych. Zajmuje się zagadnieniami ochrony środowiska i zasobów naturalnych, ekonomiką rolnictwa i środowiska, teorią systemów rolniczych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Agronomicznego (w latach 2004-2007 V-ce Prezes Zarządu Głównego, Członek Komitetu Redakcyjnego Fragmenta Agronomica), Europejskiego Towarzystwa Agronomicznego (ESSA), Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu. Pracę naukową rozpoczynał w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Był kierownikiem Poznańskiego Oddziału Instytutu. W latach 1992-1996 był V-ce Dyrektorem i następnie Dyrektorem Poznańskiego Oddziału Agencji Rolnej Skarbu Państwa. Pracuje w Instytucie Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu, na stanowisku Z-cy Dyrektora i Kierownika Zakładu Systemów Rolniczych. Współautor książki pt. „Transformacja państwowego sektora rolnego w Wielkopolsce” i pracy zbiorowej pt. „Nawadnianie roślin” oraz wydanej w USA (CRC Press) monografii pt. „Landscape Ecology in Agroecosystems Management”. Za osiągnięcia naukowe i działalność na rzecz gospodarki odznaczony odznakami honorowymi „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” i „Zasłużony dla rolnictwa” oraz odznaczeniami państwowymi: Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Prof. dr hab. Marek Mrówczyński (kadencja 2003-2007)
Absolwent Wydziału Rolniczego Akademii Rolniczej w Poznaniu. Pracę zawodową związał z Instytutem Ochrony Roślin – Państwowym Instytutem Badawczym w Poznaniu, w którym od 2007 roku pełni funkcję dyrektora naczelnego. W zakresie jego zainteresowań badawczych znajdują się zagadnienia związane z doskonaleniem ochrony rzepaku ozimego przed szkodnikami, opracowaniem proekologicznych zasad ochrony roślin przed agrofagami oraz tworzeniem nowoczesnych programów ochrony. Członek licznych komisji i stowarzyszeń naukowych, m.in.: Rady Naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu, Rady Konsultacyjnej Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych, Komisji Rejestracji Odmian Roślin Oleistych (przewodniczący od 2009 r.), Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych oraz Polskiego Towarzystwa Ochrony Roślin. Jest także redaktorem naczelnym wydawnictw IOR–PIB, członkiem Rady Programowej Rośliny Oleiste i konsultantem naukowym Redakcji „Nasz Rzepak” . Za osiągnięcia w działalności naukowej i wdrożeniowej został wyróżniony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaczeniem Ministra Rolnictwa „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz Nagrodą I stopnia Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Prof. dr hab. Zenon Woźnica (kadencja 2007-2011)
Absolwent Wydziału Rolniczego Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu, a następnie pracownik tej Uczelni (od 2007 roku Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu). Jest nauczycielem akademickim o bogatym doświadczeniu dydaktycznym i badawczym w zakresie uprawy roli i roślin, ze szczególnym uwzględnieniem herbologii – nauki zajmującej się biologią ekologią i zwalczaniem chwastów. W swym dorobku, obok prac naukowych o charakterze poznawczym, posiada liczne publikacje i opatentowane rozwiązania aplikacyjne w zakresie optymalizacji metod zwalczania chwastów, poprawy ich bezpieczeństwa dla środowiska oraz zwiększenia efektywności ekonomicznej. Autor podręcznika akademickiego „Herbologia. Podstawy biologii, ekologii i zwalczania chwastów”. Swe doświadczenia oraz umiejętności zawodowe doskonalił w renomowanych ośrodkach badawczych i uniwersyteckich Europy i Stanów Zjednoczonych. Pod jego kierunkiem 4 doktorantów, 105 magistrantów i 12 inżynierantów obroniło swe prace dyplomowe. Za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz wyróżniony Nagrodą I stopnia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Dr hab. Leszek Majchrzak (kadencja 2011-2015, 2016-2019 i 2020-2023)
Absolwent Akademii Rolniczej w Poznaniu, a następnie od 1996 r. pracownik tejże Uczelni (obecnie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu). Stopień doktora nauk przyrodniczych uzyskał w 2001 r. na podstawie rozprawa naukowej pt. „Wpływ uproszczeń w uprawie roli i różnych systemów stosowania herbicydów na wzrost i plonowanie kukurydzy” wykonanej w Katedrze Uprawy Roli i Roślin (obecnie Katedrze Agronomii). W 2000 r. odbył długoterminowy staż naukowy na University of Florida - Institute of Food and Agricultural Sciences, North Florida Research and Education Center, Experimental Station - Quincy FL, USA. W 2010 r. był koordynatorem projektu polsko-francuskiego „Bretagne&Wielkopolska: Regional Partnership in Life Sciences Developmennt” i organizatorem sympozjum naukowego związanego z tym projektem. Aktualnie, poza pracą dydaktyczną, prowadzi badania z zakresu uproszczeń w uprawie roli, uprawy międzyplonów i zwalczania chwastów. Jest autorem bądź współautorem 36 prac naukowych i 20 popularno-naukowych. Pod jego kierunkiem 31 magistrantów i 5 inżynierantów obroniło swe prace dyplomowe. Jego zainteresowania pozazawodowe to: sport, muzyka i taniec towarzyski.